Etiketter
…utspelade sig följande samtal;
Telefonen ringer, mamma hugger telefonen, tittar på klockan och ser att den står på 21:00:
-Magdalena!
-Ja hej, jag ringer från ett undersökningsföretag (här slutar mamma lyssna) jada, jada, jada… Får jag ställa några frågor till dig?
-Nä, för jag ska gå och ta hand om min son som du just väckte, så jag tänker inte svara på någonting just nu.
-Får vi återkomma någon annan dag?
-Ja, om ni ringer före 19:00 för så här sent ringer man inte hem till folk *klick*
Alltså, borde inte alla telefonföretag fatta att kl 21:00 är way beyond sunt förnuft att ringa till människor en vardagskväll! Eller är det bara jag (och några till som jag vet om) som har vett nog att inte ringa till andra efter 20:00?
Inte för att min son vaknade, de sover även om en bomb skulle brisera i rummet, men jag blev irriterad….
Håller med! Det saknas telefonvett lite varstans.
iaf företag behöver ju inte ringa så sent.. kompisar och sånt kan man ju ringa, det är då värre med folk som tror de kan ringa vid 9 på morgonen till oss… hata sånt folk
Telefonförsöljare har ringt till oss kl 8.00 en lördagsmorgon…