Etiketter
När vi hade PimPim inne på kastreringen så passade vi på att öronmärka henne. Visst kan man chippa, vilket vi kommer göra på Klubba antagligen, men hittar man en överkörd katt i diket t ex å ska det vara mycket till att man kör in den till polisen för att kolla chip.
Med öronmärkning kan man ringa SKK direkt 08-795 30 50 eller kolla upp i ägarregistret själv, fast då krävs det att ägaren har godkänt att vara med på hemsidan. Hittar man inte ägaren i registret så ringer man, då kan de hjälpa till med uppgifterna.
Det kostade 176 kr att öronmärka henne när hon ändå var sövd, kommer nog en registreringsavgift i ägarregistret också, men har vi betalat 1100 kr för en kastration så är det en spottstyver.